Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 21 lis 2017, o 02:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 01:13 
Administrator

List do Prezydenta - Komunikacja miejska za darmo – to się opłaca! [BLOG]
http://lovekrakow.pl/blog-wiecej/list-d ... a_147.html
Cytuj:
Prosta kalkulacja pokazuje, że gdyby wszystkie te osoby płaciły podatek w Krakowie mielibyśmy w budżecie o 225 milionów PLN więcej rocznie. Ile miasto wydaje na komunikację? W 2012 wydaliśmy na ten cel prawie 400 milionów PLN. Z biletów pochodziło wg planu 236 milionów. Resztę pokryliśmy z budżetu (dane pochodzą ze strony ZIKIT). Wynika z tego, że wpływy z podatków od nowych podatników pokryłyby wpływy z biletów!

Przyznam, że argumentacja interesująca, jednak nie mogę się z nią w pełni zgodzić. Zakładanie, że wszyscy - albo przynajmniej większość - zaczną płacić podatki w Krakowie jest ryzykowne. Wiele osób i tak z komunikacji nie korzysta i nie będzie korzystać, a powody są różne (wygoda, niska częstotliwość i nie tylko). W szczególności zgaduję, że niemała część tych osób mieszka przy granicy Krakowa i dlatego odprowadza podatki gdzie indziej. A są to rejony gdzie km nieraz jeździ bardzo rzadko i raczej ciężko oczekiwać, żeby ludzie ci nagle się nią zainteresowali.

Ostatnio edytowano 3 kwi 2013, o 01:13 przez Kaszmir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 10:02 
Specjalista

Absurd na absurdzie, po pierwsze nie można zrobić czegoś takiego tylko dla osób niezameldowanych płacących podatki, bo to spowodowałoby exodus ludzi z Krakowa, żeby tylko załapać się do szufladki i dostać darmową KM. Trzeba by zrobić darmową dla wszystkich, co skończyłoby się zarżnięciem budżetu (bo nie wszyscy przyjezdni jeżdżą KM jak zauważyłeś). Ech, i ta partia jest uważana za prawicową?! Kogoś chyba pogięło.

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 11:26 
Administrator

Bartosz Piłat z GW również nie pozostawia suchej nitki na pomyśle.
Kraków jak Tallin? Bezpłatna komunikacja miejska za podatki
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... ka_za.html

Dla mnie to jasny sygnał - przecież teoretycznie pomysł powinien być bardzo popularny, darmowa komunikacja! Tymczasem wychodzi, że sporo osób idei nie popiera - coś więc musi być na rzeczy.

PS. Darmowa komunikacja miejska dla kierowców [LIST]
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... LIST_.html

Ostatnio edytowano 3 kwi 2013, o 11:27 przez Kaszmir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 13:40 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):
PS. Darmowa komunikacja miejska dla kierowców [LIST]
http://krakow.gazeta.pl/k...cow__LIST_.html

Kupię opla. 40 letniego ... :hump: Kolejne dyskryminowanie pasażerów KM kosztem kierowców ...
petr napisał(a):
bsurd na absurdzie, po pierwsze nie można zrobić czegoś takiego tylko dla osób niezameldowanych płacących podatki, bo to spowodowałoby exodus ludzi z Krakowa, żeby tylko załapać się do szufladki i dostać darmową KM.

No ja to zrozumiałem jako pomysł żeby darmowa KM była dla osób płacących podatki w Krakowie CO ZACHĘCI ludzi do składania pitów tutaj.
Kaszmir napisał(a):
A są to rejony gdzie km nieraz jeździ bardzo rzadko i raczej ciężko oczekiwać, żeby ludzie ci nagle się nią zainteresowali.

Jesteś pewien? Jakby ci ktoś powiedział- złóż taki i taki papier i dostaniesz za darmo (bez dodatkowych kruczków)prezent o wartości 1000pln co roku i możesz z niego korzystać lub nie i byłyby to bilety do kina/ karnety na basen to byś się nie zgodził? Nawet jakbyś wcześniej chodził do kina co 3 miesiące? Bo przypuszczam że sporo osób by się zaczęło rozliczać w Krakowie po to żeby mieć "tak na wszelki wypadek darmowy bilet". A jakby już mieli... to w sumie może by tak skorzystać?

Pomysł ma wady, oczywiście. Sam jestem zwolennikiem tego żeby sprzedawać dla osob zameldowanych/płacących podatki bilety np. 6 miesięczne za jakieś śmieszne pieniądze (np. 100 pln za 6 msc) tak żeby większość mieszkańców kupiła, ale nie robić 100% darmowej KM.

Ostatnio edytowano 3 kwi 2013, o 13:52 przez wincent, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 14:39 
Administrator

wincent napisał(a):
Kaszmir napisał(a):
A są to rejony gdzie km nieraz jeździ bardzo rzadko i raczej ciężko oczekiwać, żeby ludzie ci nagle się nią zainteresowali.

Jesteś pewien? Jakby ci ktoś powiedział- złóż taki i taki papier i dostaniesz za darmo (bez dodatkowych kruczków)prezent o wartości 1000pln co roku i możesz z niego korzystać lub nie i byłyby to bilety do kina/ karnety na basen to byś się nie zgodził? Nawet jakbyś wcześniej chodził do kina co 3 miesiące? Bo przypuszczam że sporo osób by się zaczęło rozliczać w Krakowie po to żeby mieć "tak na wszelki wypadek darmowy bilet". A jakby już mieli... to w sumie może by tak skorzystać?

Ok, może trochę źle się wyraziłem. Nie wierzę w skrajności - zakładanie, że wszyscy tak postąpią, jest bardzo odważne. Może postąpi tak większość, może nawet zdecydowana - jednak nie sądzę, żeby wszyscy. Zawsze znajdą się osoby, które naprawdę ignorują km i w ogóle nią nie podróżują, albo tacy, którzy może i by się czasami przesiedli, lecz nie dotrze do nich informacja o ofercie. To tylko luźna myśl, nie jestem jej pewny, może też jestem zbyt pesymistyczny.

I tak sobie teraz myślę, że przecież Gminy ościenne nie są naiwne i nie będą stać z boku i tylko czekać, aż stracą podatki. Jestem przekonany, że część sama zacznie oferować jakieś korzyści za zapłacenie u nich - a wtedy ludzie zaczną wybierać między Krakowem i Gminami i cały plan się posypie.

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 15:12 
Administrator

Darmowa komunikacja w Krakowie? Świetny pomysł czy absurd? [SONDA]
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/7 ... ndaPodglad
Cytuj:
Urzędnicy są na nie. Po pierwsze weryfikują liczby podane przez pomysłodawców. Według Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu utrzymanie komunikacji kosztuje 408 mln zł z czego miasto dokłada 126,2 mln zł. Wpływy z biletów to zatem 282,7 mln zł. Zabraknie, więc i tak 52,7 mln zł.

Czyżbyśmy byli właśnie świadkami zakończenia całego pomysłu?

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 16:48 
Dyrektor

O przychody z biletów wzrosły. ;D

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 18:11 
Dyrektor

Kaszmir napisał(a):
Darmowa komunikacja w Krakowie? Świetny pomysł czy absurd? [SONDA]
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/7 ... ndaPodglad
Cytuj:
Urzędnicy są na nie. Po pierwsze weryfikują liczby podane przez pomysłodawców. Według Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu utrzymanie komunikacji kosztuje 408 mln zł z czego miasto dokłada 126,2 mln zł. Wpływy z biletów to zatem 282,7 mln zł. Zabraknie, więc i tak 52,7 mln zł.

Czyżbyśmy byli właśnie świadkami zakończenia całego pomysłu?

Może i tak? Kto to wie?

Mnie z kolei rozbawił do łez kolejny fragment:

Cytuj:
Urzędnicy dodają ponadto, że darmowa komunikacja spowodowałaby większe zainteresowanie nią pasażerów, a to z kolei potrzebę zakupu nowych pojazdów i opłacenia kursów.

Świetnie. Mam rozumieć że problemem dla urzędników jest zakup dodatkowych pojazdów gdyby komunikacja była darmowa?

A jak to jest z obecnym zachęcaniem mieszkańców do korzystania z KM? Czy nie należałoby w tej sytuacji też kupić dodatkowe pojazdy aby zwiększyć ofertę skoro mieszkańcy mają wybierać komunikację miejską zamiast samochodów?

Ups zapomniałem. Zapewne Urzędnicy myślą, że przy obecnej ofercie bez zakupu nowych pojazdów i zwiększania częstotliwości przekonanych mieszkańców upcha się jak bydło i będzie po kłopocie. :lmao: :hump:

Ostatnio edytowano 3 kwi 2013, o 23:09 przez rafaello, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 3 kwi 2013, o 18:22 
Dyrektor

Urzędnicy zwyczajnie nie chcą żeby ludzie porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej, w końcu niemałą kasiorę trzepią za rejestrację pojazdów itd. a do tego dochodzi lobby ubezpieczeniowe, paliwowe, wulkanizatorzy, mechanicy..

Tytuł:
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 08:18 
Dyrektor

Radni marzą:

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktua ... pag:3#nav0

Tytuł:
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 10:38 
Administrator

Darmowa komunikacja miejska w Krakowie? Urząd mówi nie!
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/7 ... ,id,t.html

Tytuł:
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 15:19 
Inspektor

Ktoś myślał, że to ma szansę przejść? Ja, jako przeciwnik świadczenia usług za darmo, decyzję na "nie" uważam za dobrą. Dostosować ceny do jakości usługi, a nie dawać za frajer!

Tytuł:
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 15:28 
Administrator

Ile kosztuje „za darmo”?
http://majchrowski.blogspot.com/2013/04 ... darmo.html
Prezydent Majchrowski napisał(a):
Dlatego uważam, że propozycję bezpłatnej komunikacji można określić mianem dzielenia skóry na niedźwiedziu. Nie znalazłem w liście konkretnych pozycji, z których zadań miasto będzie musiało zrezygnować, gdy nowych podatników nie przybędzie i trzeba będzie zaoszczędzić 267 mln zł na dołożenie do funkcjonowania komunikacji miejskiej na obecnym poziomie. Łatwiej dzielić nieistniejące pieniądze, niż powiedzieć, że „darmowa komunikacja” wiązałaby się z np. mniejszym dofinansowaniem do działalności instytucji kultury, większymi cięciami w oświacie, mniejszymi wydatkami na remonty ulic i chodników, itd.

Ostatnio edytowano 4 kwi 2013, o 15:29 przez Kaszmir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 4 kwi 2013, o 15:45 
Dyrektor

Killeroth napisał(a):
Ktoś myślał, że to ma szansę przejść? Ja, jako przeciwnik świadczenia usług za darmo, decyzję na "nie" uważam za dobrą. Dostosować ceny do jakości usługi, a nie dawać za frajer!

Czyli Bilet na tabor ? Bombardiery 2zł Wiedeń 1zł za 20 minut podróży. :D

Tytuł:
PostNapisane: 5 kwi 2013, o 10:27 
Dyrektor

brovar napisał(a):
Czyli Bilet na tabor ? Bombardiery 2zł Wiedeń 1zł za 20 minut podróży.

I jeszcze za warunki podróży. ;P Osobiście wolę jechać starym tramwajwem na siedząco niż nowym z twarzą przy drzwiach. ;D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]