Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 19 cze 2018, o 06:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Druk biletów
PostNapisane: 24 lut 2013, o 16:08 
Specjalista

Zakładam ten temat, ponieważ nigdy nie było o tym mowy na żadnym forum. Pytam z czystej ciekawości. Czy wiadomo kto drukuje bilety KM, czy jest to jakaś tajemnica ZIKiT/MPK? Raczej nie jest to zwykła drukarnia, bo nie wiem czy wiecie, ale nasze bilety posiadają znak wodny, na całej powierzchni, a te od 24- godzinnych również hologram. I dlaczego bilety ,,kioskowe" mają takie zabezpieczenia, podczas gdy te z automatu nie mają ich wcale i można spokojnie je podrabiać, przy pomocy domowej drukarki, oczywiście mając odpowiedni papier.

Ostatnio edytowano 24 lut 2013, o 16:21 przez robert0095, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 25 maja 2014, o 21:45 
Dyrektor

robert0095 napisał(a):
Zakładam ten temat, ponieważ nigdy nie było o tym mowy na żadnym forum. Pytam z czystej ciekawości. Czy wiadomo kto drukuje bilety KM, czy jest to jakaś tajemnica ZIKiT/MPK? Raczej nie jest to zwykła drukarnia, bo nie wiem czy wiecie, ale nasze bilety posiadają znak wodny, na całej powierzchni, a te od 24- godzinnych również hologram. I dlaczego bilety ,,kioskowe" mają takie zabezpieczenia, podczas gdy te z automatu nie mają ich wcale i można spokojnie je podrabiać, przy pomocy domowej drukarki, oczywiście mając odpowiedni papier.

Trochę późno, ale odpowiem na pytania.

Ad. 1
Generalnie są drukarnie, które się specjalizują w drukowaniu biletów. Dla Krakowa już od kilkunastu lat bilety drukują Częstochowskie Zakłady Graficzne. Oprócz tej drukarni bilety drukują między innymi: Drukarnia Kolejowa z Krakowa, Engraf z Łodzi, Węglogryf z Katowic.

Ad. 2
Co do zabezpieczeń, to generalnie są to znaki wodne, hologramy, nitki zabezpieczające (najczęściej fluorescencyjne) czy też wytłoczenia. W Krakowie stosuje się znaki wodne i nitki na niskich nominałach, na wysokich dochodzi jeszcze hologram. Generalnie hologram służy do uniknięcia fałszowania biletó, dlatego jest na biletach o wysokich nominałach, aczkolwiek wiele miast ma go także na najpopularniejszych biletach, ale to wynika z tego, żeby uniknąć w ogóle fałszowania biletów. W dużych miastach fałszowanie nie przynosi tak dużych strat jak w małych. W Krakowie pojawiały się fałszywki, mam w kolekcji, a całkiem niedawno była sprawa z zatrzymaniami pracowników PSBO w sprawie fałszowania biletów. Bilety z automatu nie mają takich zabezpieczeń, ze wzglęcu na to, iż musisz mieć taki papier, a dostać go wcale nie jest łatwo, co nie oznacza że to jest niemożliwe. Niektóre miasta stosują na papierach termicznych do automatów hologramy.

I tak ode mnie. Warto patrzeć na numerator, bo on pokazuje, z których drukarni są poszczególne bilety, bowiem każda drukarnia ma swój unikalny numerator, zarówno w kwesti czcionki jak i często koloru. Na przykład CZG ma zielony, praktycznie zawsze, chociaż są wyjątki, ale można poznać po czcionce.

Mam nadzieję, że wyczerpałem temat, jakby były jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]