Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

Moderator: Moderatorzy

omega
Dyspozytor
Posty: 537
Rejestracja: 28 gru 2015, o 11:22

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#1 Post autor: omega » 12 sty 2016, o 20:05

Jest zielone światło dla budowy przystanku nieopodal Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".
http://www.rynek-kolejowy.pl/61069/na_p ... arket.html
Założyłem nowy wątek, ponieważ nie wiedziałem za bardzo gdzie o tym napisać, a myślę, że jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Gdyby poruszony temat pasował do innego wątku to bardzo proszę Administrację/ moderatorów o przeniesienie do innego, stosownego wątku. Pozdrawiam! ;)

Awatar użytkownika
Mistrzejowiczanin
Dyrektor
Posty: 3920
Rejestracja: 24 lip 2014, o 22:35
Lokalizacja: Kraków - Mistrzejowice

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#2 Post autor: Mistrzejowiczanin » 12 sty 2016, o 20:19

omega pisze:Jest zielone światło dla budowy przystanku nieopodal Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".
http://www.rynek-kolejowy.pl/61069/na_p ... arket.html
Założyłem nowy wątek, ponieważ nie wiedziałem za bardzo gdzie o tym napisać, a myślę, że jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Gdyby poruszony temat pasował do innego wątku to bardzo proszę Administrację/ moderatorów o przeniesienie do innego, stosownego wątku. Pozdrawiam! ;)
To raczej wnioskowałbym o tymczasowy na czas ŚDM, bo normalnie to nie będzie potrzebny i będzie tylko zwalniaczem pociągu. :hmm:
Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!

omega
Dyspozytor
Posty: 537
Rejestracja: 28 gru 2015, o 11:22

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#3 Post autor: omega » 12 sty 2016, o 20:26

Mistrzejowiczanin pisze:
omega pisze:Jest zielone światło dla budowy przystanku nieopodal Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się".
http://www.rynek-kolejowy.pl/61069/na_p ... arket.html
Założyłem nowy wątek, ponieważ nie wiedziałem za bardzo gdzie o tym napisać, a myślę, że jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Gdyby poruszony temat pasował do innego wątku to bardzo proszę Administrację/ moderatorów o przeniesienie do innego, stosownego wątku. Pozdrawiam! ;)
To raczej wnioskowałbym o tymczasowy na czas ŚDM, bo normalnie to nie będzie potrzebny i będzie tylko zwalniaczem pociągu. :hmm:
Nie prawda. Przystanek będzie alternatywą nie tylko dla pielgrzymów Sanktuarium na Białych Morzach, ale także klientów Centrum Handlowego na zakopiance. Ja osobiście (zwłaszcza w lecie) często korzystam z tamtejszych sklepów i do tej pory musiałem iść z Łagiewnik. Teraz przystanek będzie na tyłach Carrefoura, więc na pewno będzie bliżej. Nikt nie powiedział, że każdy pociąg musi się tam zatrzymywać, a zresztą gdzieś już czytałem, że zatrzymanie się i obsługa tego przystanku nie zajmie więcej jak minutę. Pamiętaj, że wkrótce (po budowie łącznicy w Krzemionkach) czas przejazdu m.in.z Krakowa Głównego do Skawiny znacznie się skróci, a więc przeciętny pasażer nie odczuje raczej tego nowego przystanku.

rogow153
Dyrektor
Posty: 1647
Rejestracja: 14 paź 2012, o 10:29

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#4 Post autor: rogow153 » 12 sty 2016, o 20:46

Mistrzejowiczanin pisze:To raczej wnioskowałbym o tymczasowy na czas ŚDM, bo normalnie to nie będzie potrzebny i będzie tylko zwalniaczem pociągu.
Nie zapominaj, ze to odcinek przyszłej kolei aglomeracyjnej (Kraków - Skawina), która - aby być konkurencyjna - powinna w kwestii gęstości przystanków podążać w kierunku standardów komunikacji miejskiej, a nie odwrotnie.

Awatar użytkownika
Mistrzejowiczanin
Dyrektor
Posty: 3920
Rejestracja: 24 lip 2014, o 22:35
Lokalizacja: Kraków - Mistrzejowice

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#5 Post autor: Mistrzejowiczanin » 12 sty 2016, o 21:09

rogow153 pisze:
Mistrzejowiczanin pisze:To raczej wnioskowałbym o tymczasowy na czas ŚDM, bo normalnie to nie będzie potrzebny i będzie tylko zwalniaczem pociągu.
Nie zapominaj, ze to odcinek przyszłej kolei aglomeracyjnej (Kraków - Skawina), która - aby być konkurencyjna - powinna w kwestii gęstości przystanków podążać w kierunku standardów komunikacji miejskiej, a nie odwrotnie.
Owszem tak. Ale żeby nie było z tą gęstością przystanków tak jak na Al. Pokoju. Jeżeli chodzi o Centrum Jana Pawła II to może go spokojnie obsłużyć pobliski Kraków Łagiewniki, z którego do owego sanktuarium prowadzi bardzo przyjemna droga, a w pobliżu planowanej stacji nie ma wielu zabudowań mieszkalnych, z kolei Sklepy spokojnie może obsłużyć tramwaj. Po prostu aby taki pociąg szybko jechał do Skawiny to nie może być wiele takich zwalniaczy.
Linia 14 z taborem mieszanym NGT6 i NGT8, Linia 52 w Krakowiakach i NGT8, stanowcze NIE dla bezzasadnej faworyzacji Krowodrzy Górki pod względem taborowym, NIE dla tuneli tramwajowych zamiast metra !!!

omega
Dyspozytor
Posty: 537
Rejestracja: 28 gru 2015, o 11:22

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#6 Post autor: omega » 12 sty 2016, o 22:29

Mistrzejowiczanin pisze:
rogow153 pisze:
Mistrzejowiczanin pisze:To raczej wnioskowałbym o tymczasowy na czas ŚDM, bo normalnie to nie będzie potrzebny i będzie tylko zwalniaczem pociągu.
Nie zapominaj, ze to odcinek przyszłej kolei aglomeracyjnej (Kraków - Skawina), która - aby być konkurencyjna - powinna w kwestii gęstości przystanków podążać w kierunku standardów komunikacji miejskiej, a nie odwrotnie.
Owszem tak. Ale żeby nie było z tą gęstością przystanków tak jak na Al. Pokoju. Jeżeli chodzi o Centrum Jana Pawła II to może go spokojnie obsłużyć pobliski Kraków Łagiewniki, z którego do owego sanktuarium prowadzi bardzo przyjemna droga, a w pobliżu planowanej stacji nie ma wielu zabudowań mieszkalnych, z kolei Sklepy spokojnie może obsłużyć tramwaj. Po prostu aby taki pociąg szybko jechał do Skawiny to nie może być wiele takich zwalniaczy.
Akurat przystanki na al. Pokoju mają swoje uzasadnienie i ciężko byłoby zlikwidować tam którykolwiek, ale akurat tutaj miejsce na wypowiedź zostawię koledze, który zamieszkuje tamte rejony i z pewnością jest znacznie lepiej zorientowany w temacie (rogow153). Teoretycznie to co piszesz jest prawdą. Z jednego Sanktuarium do drugiego prowadzi całkiem przyjemna droga, zaś do drugiego jest też komunikacja publiczna. W każdym razie na pewno osoby, które wymyśliły wybudowanie przystanku w tym miejscu i osoby, które tą decyzję zatwierdziły wzięły to wszystko pod uwagę. Tylko z tramwaju do Centrum Handlowego też jest kawałek (tak na pierwszy rzut oka to jak rzut beretem, ale do takiego Carrefoura, czy Decathlonu na pewno bliżej będzie z przystanku kolejowego, niż z tramwaju). Tam ma powstać przystanek, a nie stacja. Nie mylmy pojęć między którymi jest duża różnica. Zabudowań mieszkalnych może i tam nie ma za dużo, to fakt, ale nie tylko mieszkańcy korzystają z kolei. To chyba jedyny planowany "zwalniacz" jak to ująłeś, więc naprawdę nie powinno być żadnego problemu- nawet dla pasażera SKA. ;)

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#7 Post autor: Kaszmir » 12 sty 2016, o 23:55

Mistrzejowiczanin pisze:To raczej wnioskowałbym o tymczasowy na czas ŚDM, bo normalnie to nie będzie potrzebny i będzie tylko zwalniaczem pociągu. :hmm:
Dr Bauer z PK wypowiada się pozytywnie nt. przystanku:
http://www.rynek-kolejowy.pl/60715/mare ... nienie.htm

Awatar użytkownika
Sgriffin
Dyrektor
Posty: 2039
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:21
Lokalizacja: Kreuzberg

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#8 Post autor: Sgriffin » 13 sty 2016, o 07:17

Dr Bauer mieszka z drugiej strony miasta i podejrzewam, że ostatni raz w okolicy był dawno temu. Po drugie jest stronniczy jeśli chodzi o ŚDM. Dlatego jego opinii nie odbieram jako odpowiednio oobiektywnej.

No ale to tylko moja opinia.
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

omega
Dyspozytor
Posty: 537
Rejestracja: 28 gru 2015, o 11:22

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#9 Post autor: omega » 13 sty 2016, o 08:04

Sgriffin pisze:Dr Bauer mieszka z drugiej strony miasta i podejrzewam, że ostatni raz w okolicy był dawno temu. Po drugie jest stronniczy jeśli chodzi o ŚDM. Dlatego jego opinii nie odbieram jako odpowiednio oobiektywnej.

No ale to tylko moja opinia.
Prezydent Majchrowski też na Bronowicach nie mieszka, a mimo to przyczynił się do sporych zmian w komunikacji tramwajowej w tamtym rejonie (8 do Bronowic Małych z oczywistego powodu). Nie sądzę, by dr Bauer był dawno w tamtej okolicy, a nawet jeśli to nie widzę żadnego problemu, bowiem na przestrzeni ostatnich lat tamta okolica praktycznie w ogóle się nie zmieniła (oczywiście z wyjątkiem Centrum na Białych Morzach i jego otoczenia). Nie jest też istotne jakie podejście do ŚDM ma dr Bauer. Może być za, a może być przeciw. Ten przystanek znajdzie uzasadnienie także po ŚDM i przyznaje to nie tylko ekspert w tej dziedzinie. Słusznie zauważono, że przystanki tramwajowe zlokalizowane są dopiero po drugiej stronie ulicy Zakopiańskiej (i podobnie pętla autobusowa do której dojeżdżają m.in.autobusy ze Skawiny).

Awatar użytkownika
Sgriffin
Dyrektor
Posty: 2039
Rejestracja: 4 paź 2013, o 14:21
Lokalizacja: Kreuzberg

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#10 Post autor: Sgriffin » 13 sty 2016, o 14:13

Oczywiście, że ma znaczenie jaką opinię ma dr Bauer co do ŚDM i dlatego opinia w tym artykule jest nieobiektywna.
"W przypadku, jeśli przetarg wygrywa przewoźnik prywatny (co wymaga ustalenia kryteriów rzeczywiście umożliwiających konkurencję) – średnia oszczędność względem przyznania zadania przewoźnikowi komunalnemu z wolnej ręki wynosi 1,12 - 1,13 zł"

omega
Dyspozytor
Posty: 537
Rejestracja: 28 gru 2015, o 11:22

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#11 Post autor: omega » 13 sty 2016, o 15:22

Sgriffin pisze:Oczywiście, że ma znaczenie jaką opinię ma dr Bauer co do ŚDM i dlatego opinia w tym artykule jest nieobiektywna.
Dlaczego nieobiektywna? Bo co? Bo pozytywnie wypowiada się na temat budowy nowego przystanka, a wręcz widzi konieczność jego budowy? Zapewne będą osoby za i przeciw. Podobnie jest ze ŚDM. Też są osoby, które je popierają i z niedoczekaniem czekają do wakacji, ale znaleźliby się również przeciwnicy. Takie życie. ^^"

Awatar użytkownika
Kaszmir
Moderator fb pkk
Posty: 22832
Rejestracja: 18 wrz 2009, o 21:25
Kontakt:

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#12 Post autor: Kaszmir » 13 sty 2016, o 15:41

Sgriffin pisze:Dr Bauer mieszka z drugiej strony miasta i podejrzewam, że ostatni raz w okolicy był dawno temu.
No offence, lecz jakby mieszkał niedaleko to niektórzy zaczęliby zarzucać stronniczość i walkę o własne korzyści. Wychodzi na to, że tak źle i tak źle.

rogow153
Dyrektor
Posty: 1647
Rejestracja: 14 paź 2012, o 10:29

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#13 Post autor: rogow153 » 13 sty 2016, o 16:41

Sgriffin pisze:Oczywiście, że ma znaczenie jaką opinię ma dr Bauer co do ŚDM i dlatego opinia w tym artykule jest nieobiektywna.
Nie wiem, co ma to do rzeczy. Ja, mimo że nie korzystam z obiektów sakralnych i nie będę uczestniczył w ŚDM, popieram uruchomienie postoju dla pociągów w tym miejscu, bowiem uznaję to, że sporo ludzi będzie miało potrzebę docierania do tego sanktuarium. Ponadto w lokalizacji tego przystanku widzę przyszłą wygodę dla mieszkańców Skawiny i okolic na bezpośrednie i szybkie dotarcie do rejonu Borku, w którym znajdują się liczne wielkopowierzchniowe, a także nie brakuje zakładów pracy.

omega
Dyspozytor
Posty: 537
Rejestracja: 28 gru 2015, o 11:22

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#14 Post autor: omega » 13 sty 2016, o 17:36

rogow153 pisze:
Sgriffin pisze:Oczywiście, że ma znaczenie jaką opinię ma dr Bauer co do ŚDM i dlatego opinia w tym artykule jest nieobiektywna.
Nie wiem, co ma to do rzeczy. Ja, mimo że nie korzystam z obiektów sakralnych i nie będę uczestniczył w ŚDM, popieram uruchomienie postoju dla pociągów w tym miejscu, bowiem uznaję to, że sporo ludzi będzie miało potrzebę docierania do tego sanktuarium. Ponadto w lokalizacji tego przystanku widzę przyszłą wygodę dla mieszkańców Skawiny i okolic na bezpośrednie i szybkie dotarcie do rejonu Borku, w którym znajdują się liczne wielkopowierzchniowe, a także nie brakuje zakładów pracy.
I ja w pełni się z Tobą zgadzam. Przystanek powstanie nie tylko z myślą o pielgrzymach, którzy przybędą licznie do Krakowa z racji Światowych Dni Młodzieży, czy o tych którzy potem będą odwiedzać Sanktuarium, ale też o klientach, czy pracownikach tamtejszych sklepów, zakładów. Zresztą w dojeździe do Borku pociąg będzie wiele lepszą alternatywą od MPK (201). Nawet przy pustych drogach autobus nie wygra z koleją pod względem czasu przejazdu. Że o komforcie podróżowania już nawet nie wspomnę. ;) Pociąg będzie pewnie odcinek z Borku (Kraków- Sanktuarium) do Skawiny pokonywał w około 10 minut, zaś autobus przynajmniej drugie tyle. Proszę tylko nie pomyśleć, że oczekuje zlikwidowania ważnej linii autobusowej 201. A wracając do opinii eksperta nie pozostaje mi nic innego jak tylko podpisać się pod postem Kaszmira. Ludziom, a zwłaszcza Polakom rzadko kiedy dogodzi.

Awatar użytkownika
Locutus
Moderator
Posty: 7982
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 08:40
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Nowy przystanek w krakowskich Łagiewnikach

#15 Post autor: Locutus » 13 sty 2016, o 18:16

Problemem jednak będzie brak integracji taryfowej...

Zresztą pielgrzymi pewnie na d***e siądą z wrażenia jak się zorientują, że w Krakowie integracji taryfowej pomiędzy SKA a KM brak...

Pozdrawiam!
LOKI
Komunikacja miejska ma być dla ludzi. Nigdy na odwrót.

ODPOWIEDZ

Wróć do „1. Kolej w Małopolsce”