Platforma Komunikacyjna Krakowa

"Komunikacja miejska ma być dla ludzi, nigdy na odwrót"
Teraz jest 19 paź 2017, o 14:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 paź 2015, o 23:47 
Dyrektor

Od paru dni tak sobie rozmyślam, jak by można było zaradzić problemowi linii "139", który trwa od kilku(nastu) lat i urzędnicy doskonale o nim wiedzą, lecz jak się zdaje albo nie chcą, albo nie potrafią go rozwiązać. A tak być nie powinno. Wymyśliłem więc parę zmian, które imho mogłyby nieco usprawnić sytuację i chciałbym je z Wami przedyskutować. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że zmiany będą mniej lub bardziej drogie, no bo fizycznie nie da się rozwiązać problemu niezabieralnych autobusów bez dołożenia kursów, co oczywiście kosztuje. No i zapewne zmiany te będą wymagały większej ilości przegubowców niż obecnie przewoźnicy posiadają, lecz jak ostatnio słusznie zostało powiedziane, przecież to żaden problem dla organizatora rozpisać przetarg na obsługę jakiejś tam linii nowym taborem. A więc, do rzeczy:

"139" jest za długie, co powoduje kumulację potoków oraz korków na tej linii. Podział / skrócenia wydaje się być naturalną potrzebą. Proponuję więc skrócenie na zachodzie. Do tego wchłonięcie linii "439", które z kolei wymusza powrót linii na Wiślicką. Częstotliwość coś koło f~7,5/15/20/20
- "139" PRZYBYSZEWSKIEGO - Armii Krajowej - [...] - Dobrego Pasterza - Bora Komorowskiego - Wiślicka - Srebrnych Orłów - [...] - KOMBINAT
- "439" likwidacja

Oczywiście coś ją musi zastąpić w Mydlnikach tak więc:
- "159" MYDLNIKI - Balicka - Armii Krajowej - Nawojki - [...] - OS. PIASTÓW

Zamiana na "159", które ma krótszą trasę na wschodzie (mniejsze potoki, mniej spóźnień, nie stoi na Obrońców Krzyża), oraz szybszy przelot i mniejsze potoki na środkowym odcinku (przez Brogi, zamiast przez Dobrego Pasterza / 29L). Wskazana budowa przełączki umożliwiającej bezpośredni lewoskręt z Miechowity na Rondo Polsadu - celem zaoszczędzenia wzkm i czasu pasażerów. Oczywiście samo "159" nie zastąpi "139"+"439" więc potrzebna linia wzmacniająca:
- "459" MYDLNIKI - Balicka - Armii Krajowej - Nawojki - Czarnowiejska - al. Mickiewicza - al. Słowackiego - Pawia - Szlak - Warszawska - Plac Matejki - Basztowa - DWORZEC GŁÓWNY (Zachód?)* (powrót: Pawia) f~15/0/0/0

* nowy przystanek w rejonie Dworca Głównego i Dworca Głównego Zachód, zrobiony kosztem jakiejś zatoki parkingowej - kwestia dogadania której dokładnie.

Celowość takiej linii? Oprócz zastąpienia "439" w dojeździe do Mydlnik, linia ta wzmacniałaby "501" w dojeździe z Czarnowiejskiej do Politechniki, oraz byłaby w zasadzie jedyną linią na Nowym Kleparzu czy Placu Inwalidów, do której dałoby się rano wejść w kierunku Czarnowiejskiej, bo autobus nie byłby zawalony pasażerami z północy i wschodu miasta.

Mistrzejowicom stratnym "139" przez Bohomolca na otarcie łez częstsze "182"/"482" co 12min w szczycie każda, łącznie co 6 minut, obsługa taborem przegubowym (podobnie jak wszystkie pozostałe wymienione linie). Jako że "139" wchłania kursy "439" to celem redukcji nadpodaży do Kombinatu linia "501" zmieniłaby trasę w Hucie:
- "501" GALERIA BRONOWICE - [...] - Andersa - Dąbrowskiej - Medweckiego - CZYŻYNY DWORZEC

Czekam na opinie i sugestie :)

PostNapisane: 17 paź 2015, o 09:52 
Dyspozytor

Nie wiem czy nie lepiej skrócić 139 do BM i przywrócić 126 na trasie BM - Mydlniki.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 10:35 
Dyrektor

Tyle że niedawne "139" miało tę "zaletę", że łączyło Akademiki PK przy Okulickiego, budynki UR przy alei 29 Listopada, AGH wraz z miasteczkiem studenckim oraz budynki UR przy Balickiej. Choć z drugiej strony to Twoje "159" połączy UR z UR, więc najważniejsze z tych połączeń będzie zachowane.

Pomysłem na mniej przepełnione i bardziej punktualne "139" jest f-6 na "139" wraz z uruchomieniem szeregu bus-pasów i/lub zamknięciem Czarnowiejskiej dla wszystkich poza KM. Ale ten Twój pomysł zły nie jest – zwłaszcza pomysł "459" jako jedynej pustej linii Kleparz->Czarnowiejska wydaje się całkiem sensowy. Tyle że realizacja tych wszystkich pomysłów wymaga pieniędzy, których nie ma, a samo doraźne ratowanie "139" to i tak tylko prowizorka.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 10:47 
Specjalista

Dopiero co ul. Dąbrowskiej dostała niezłe połączenie z centrum, to już chcesz likwidować i zostawić wiele starszych osób mieszkających w pobliżu tylko z marną 142 kursującą co pół godziny...

PostNapisane: 17 paź 2015, o 11:09 
Moderator fb pkk

Packie napisał(a):
Dopiero co ul. Dąbrowskiej dostała niezłe połączenie z centrum, to już chcesz likwidować i zostawić wiele starszych osób mieszkających w pobliżu tylko z marną 142 kursującą co pół godziny...

Podpisuję się pod tym postem obiema rękami.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 11:19 
Dyrektor

lukaskrk napisał(a):
Packie napisał(a):

Największy orędownik systemu przesiadkowego (takiego kilerskiego, z 10 liniami tramwajowymi na całe miasto - przypominam!) stał się zwolennikiem bezpośrednich potworków? :) A może chodzi o własne podwórko? :)

PostNapisane: 17 paź 2015, o 11:23 
Moderator fb pkk

rogow153 napisał(a):
lukaskrk napisał(a):
Packie napisał(a):

Największy orędownik systemu przesiadkowego (takiego kilerskiego, z 10 liniami tramwajowymi na całe miasto - przypominam!) stał się zwolennikiem bezpośrednich potworków? :) A może chodzi o własne podwórko? :)

Dlaczego uważasz mnie za największego orędownika systemu przesiadkowego? Są chyba więksi na tym forum. Własne podwórko hmm? Oj nie. Mieszkam w zupełnie innej części miasta, ale rozumiem potrzeby mieszkańców nowo budowanego osiedla koło CH Czyżyny (tam w większości mieszkają studenci), którzy chcą dojechać na uczelnie. Jak widać ZIKiT podziela to stanowisko, kierując tam ową linie.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 11:25 
Specjalista

Wiem że na Dąbrowskiej dużo osób do 439 nie wsiada/nie wysiada ale jednak co innego jest dobry system przesiadkowy a co innego takie 142 co kursuje nawet co pół godziny i jak sobie do tego stworzyć przesiadkę?

PostNapisane: 17 paź 2015, o 12:28 
Dyrektor

Packie napisał(a):
Nie "niezłe", tylko funkcjonujące w godzinach szczytu. I ile razy widzę "439" na przystanku Os. Na Lotnisku, tyleż razy widzę, jak tam jeździ puste.

No i o co chodzi z tym "142" co pół godziny? Wtedy, gdy "142" jeździ co pół godziny (tj. w weekendy), to "439" nie jeździ...

Poza tym, waćpanowie chyba nie doczytali tego:

Cukier napisał(a):
Jako że "139" wchłania kursy "439" to celem redukcji nadpodaży do Kombinatu linia "501" zmieniłaby trasę w Hucie:
- "501" GALERIA BRONOWICE - [...] - Andersa - Dąbrowskiej - Medweckiego - CZYŻYNY DWORZEC

Co wydaje mi się bardzo ciekawym zabiegiem. A sama ulica Dąbrowskiej zyska linię z f-15/20 kursującą przez cały dzień, zamiast linii z f-15 tylko w szczycie – nie wykluczam że potoki będzie miała większe, jako pewna linia funkcjonująca cały tydzień.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 12:39 
Specjalista

439 jeździ puste? To wejdź do środka. Jeżdżę codziennie o różnych porach i nigdy sam nie jadę, zawsze jak wsiadam/wysiadam na Dąbrowskiej to jest już/jeszcze kilka(naście) osób.

Poza tym waćpan chyba nie wie, ale co mi z tego że ul. Dąbrowskiej zyska 501 skoro bardzo możliwe, że na żadnym z dwóch przystanków na tej ulicy autobus się nie zatrzyma?

PostNapisane: 17 paź 2015, o 13:03 
Administrator

Zamiast całotygodniowego "501", dajesz tylko wzmocnienia "139" w szczycie. Czyli stara Huta po raz kolejny jest mocno na minusie.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 13:46 
Moderator fb pkk

No i moim zdaniem tłok ze 139 przeniesie się na 159 które obecnie puste nie jeździ.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 14:14 
Dyrektor

Packie napisał(a):
439 jeździ puste? To wejdź do środka. Jeżdżę codziennie o różnych porach i nigdy sam nie jadę, zawsze jak wsiadam/wysiadam na Dąbrowskiej to jest już/jeszcze kilka(naście) osób.
Może trafiam na złe kursy. Albo Ty na dobre ;P Ale serio, nigdy nie widziałem żeby na Os. Na Lotnisku podjeżdżał z więcej niż kilkoma osobami (podobnie w przeciwną stronę: odjeżdżał z Os. Na Lotnisku w stronę Czyżyn).

Packie napisał(a):
Poza tym waćpan chyba nie wie, ale co mi z tego że ul. Dąbrowskiej zyska 501 skoro bardzo możliwe, że na żadnym z dwóch przystanków na tej ulicy autobus się nie zatrzyma?
Fakt. Ale takie niezatrzymanie się na Dąbrowskiej nie miałoby sensu.

Kaszmir napisał(a):
Zamiast całotygodniowego "501", dajesz tylko wzmocnienia "139" w szczycie. Czyli stara Huta po raz kolejny jest mocno na minusie.
A to akurat słuszna uwaga.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 14:57 
139 i 439 mają to do siebie, że jadą parami i często to wygląda tak : 139 glonojad, a za nim 439 pusty. Zawsze mi się śmiać chciało jak ludzie na siłę wchodzili do 139, a za sekundę puste 439. Często mam wrażenie, że 439 jeździ na ogonie 139.
Packie napisał(a):
Może mam pecha, ale ja NIGDY nie jechałam pełnym 439:) , bo jak napisałam wyżej 439 to ogon 139. Na odcinku Rondo Barei - Os Kościuszkowskie widziałam może z parę osób rano.

PostNapisane: 17 paź 2015, o 15:17 
Specjalista

@malecka19: cały ten tydzień jeździłem rano i po południu 439 i w stronę Mydlnik było pełne od przstanku Al. 29 Listopada. Serio, wiem co się dzieje bo jeżdzę na co dzień.

@tomta1: No nie wiem czy nie miałoby sensu, bo albo by się zatrzymywał na przystanku Marii Dąbrowskiej gdzie dużo ludzi jedzie z/do kerfura, albo na Os. Kościuszkowskie, gdzie z kolei dużo starszych osób po prostu jedzie gdzieś dalej.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]